Cesty svetom

BABSKÝ TRIP VO VALENCII

21. augusta 2019

Ak sa mám priznať, zatiaľ som nenabrala odvahu, aby som sa vybrala na cesty sama. A tak vždy plánujem cesty svetom s rodinou, kamošmi, kamoškami, srdcu blízkymi ľuďmi, no jednoducho s cestovateľskými parťákmi, ktorí majú podobnú vášeň pre spoznávanie nových miest a pre ktorých je rovnako ako pre mňa cestovanie nevyhnutná súčasť života. A tak som sa do španielskej Valencie vybrala s mojimi 2 drahými dievčatami na babský trip, veď na tých pár dní sa bez nás v office zaobídu.

Valencia je 3. najväčšie mesto v Španielsku, ktoré v sebe spája kultúru, krásnu prírodu, historické pamiatky, výnimočné chute v tradičných jedlách, víne a vôni pomarančovníkov, ktoré lemujú valencijské ulice. Ja si myslím, že v tomto meste si každý dokáže nájsť to svoje, aby sa cítil šťastný a spokojný. My sme tam strávili vďaka skorému rannému letu 4 dni. Je to tak akurát, ale ak by ste si chceli užiť aj nejaký ten deň na pláži alebo navštíviť miesta La Albufera alebo Castillo de Sagunto, ktoré je podobne ako Xátiva mimo mesta Valencia odporúčam si výlet trochu predĺžiť.

My sme si našli ubytovanie v časti El Cabanyal, ktorá je typická svojimi úzkymi početnými uličkami, v ktorých sa nachádzajú nádherné farebné domčeky s kachličkami a vzormi typickými práve pre túto časť Španielska. Nájdete tu aj taverny, ale väčšina reštaurácií sa nachádza pozdĺž dlhých pláži, ktoré sú na skok. Skôr ako si naplánujete obed, odporúčam si ale zistiť, kedy reštaurácie otvárajú, lebo veľká väčšina z nich má v čase obeda zatvorené, zároveň si možno zistite vyťaženosť reštaurácií, lebo nám sa stalo, že boli plne rezervované. Ja si vždy na cesty so sebou nosím bedeker a kaviarne alebo reštaurácie si vyberám podľa nich, vo Valencii sa to extrémne oplatilo. Veľa z reštaurácií, v ktorých sme jedli, by sme normálne možno ani nenašli a možno by sme si ich ani nevybrali, lebo na prvý pohľad nevyzerali ako miesta, kde by Vám dobre uvarili a pritom opak je pravdou. Tu sme vyskúšali reštauráciu La Lonja del Pescado, výborná a milá obsluha, ktorá Vám ochotne preloží menu, ktoré je v španielčine, poradia Vám a ešte Vám prinesú výbornú paellu s dobrým španielskym vínom. Takže túto reštauráciu určite odporúčam, bol to vynikajúci úvod do španielskej gastrónomie. Zároveň ale, ako som spomínala aj na instagrame, táto časť je kvoli chýbajúcim finančným prostriedkom zanedbaná a považuje sa aj za menej bezpečnú, preto ak môžete vyberte si na ubytovanie inú časť.

Prvé ráno vo Valencii sme sa vybrali do časti North Ciutat Vella, historického srdca Valencie. Naše prvé kroky ako inak smerovali rovno na Mercado Central. Oplatí sa trošku si privstať a vybrať sa na trh skôr, aby ste sa vyhli väčšiemu počtu turistov ale aj domácich. Ponúka veľké množstvo lokálneho ovocia, zeleniny, tradičnej španielskej šunky jambón, rôznych druhov vín, rýb a ak máte šťastie môžete si sadnúť k baru miestnej kaviarne a vychutnať si rannú kávu, pohár vína a tapas. My sme to v pláne mali, ale bohužiaľ sa nám neušlo miesto, a tak dievčatá ochutnali ešte voňavé teplé koláčiky, šunkovo-syrové jednohubky a ja som si vychutnala tradičnú horchatu. No išla som do toho trošku skepticky, ale keď som ju ochutnala, tak dievčatá museli ešte dobrých 10 minút počúvať moje ódy aké je to skvelé a že som vlastne v živote nič lepšie nepila. Samotná budova trhoviska je tiež nádherná, mne osobne sa najviac páčili veľké okná a vitrážna kupola. Po raňajkách sme sa vybrali do krásnej gotickej budovy zvanej La Lonja, ktorá v 15. storočí slúžila ako miesto, kde sa obchodovalo s hodvábom, vlnou a inými komoditami. Táto pamiatka je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO a jednoznačne stojí za to, aby ste ju navštívili. Krásne veľké gotické okná, ornamentálne stĺporadie, hviezdnaté podlahy a strop vytvárajú nádherný celok, ja som bola úplne očarená a dokázala by som tam stráviť aj niekoľko hodín. Medzi vstupnou halou s recepciou, kde si môžete kúpiť lístky a samotnou budovou je malá záhrada s fontánou, kamennými lavičkami a pomarančovníkmi. Z La Lonji sme sa vybrali na Plaza de la Virgen, cestou sa dá vidieť budova Palau de la Generalitat, gotický palác a sídlo Valencijskej vlády. Plaza de la Virgen je v podstate námestíčko, v ktorého strede je nádherná Rio Turia fontána obkolesená La Almoina a La Catedral. V La Almoina sa doteraz konajú bohoslužby (je to tá budova, ktorá má na fotkách oranžovú fasádu). Zvonica katedrály sa považuje za symbol mesta. Mne osobne sa katedrála veľmi páčila zvonku, ale rovnako som obdivovala aj gotický interiér, aj keď ako mi prezradil múdry bedeker, maľby a niektoré sochy sú renesančné. Ja osobne sa jednotlivým štýlom nerozumiem, ale táto katedrála patrila tiež k týmto výnimočným, ktoré som za posledné obdobie mala to šťastie vidieť.

Po historických pamiatkach sme si na zvyšok dňa už naplánovali len Oceanografic v časti L´Eixample Southern Valencia. Z historického centra sa tam nedá dostať priamo linkou metra, ale môžete sa radšej prejsť cez Jardin del Turia. V celej dĺžke záhrady majú 9 km. Mne tieto záhrady prípomínali park s fontánami, stretnete tu cyklistov alebo bežcov, ľudí na lavičke alebo na deke len tak opaľovať sa či s knihou v ruke. Na konci záhrad dorazíte do komplexu Ciudad de las Artes y las Sciencas,prešli sme rovno do Oceanografic, najznámejšie akvárium v rámci tohoto komplexu rozdelené podľa klimatických zón. Máte šancu tu uvidieť plameniaky, žraloky, tučniaky, tulene, delfíny, korytnačky. Ale miestne reštaurácie na obed určite neodporúčam, obsluha tu nie je veľmi slušná a jedlo tiež nie je výnimočne dobré. Celý komplex má dokopy 350 tisíc m2, jeho dvorným architektom je Santiago Calatrava, medzi obyvateľmi Valencie ale nie je veľmi obľúbený, keďže z ich pohľadu bol tento komplex zbytočne predražený a zaťažil tak miestny rozpočet. Jeho súčasťou je komplex umenia Palau de las Arts Reina Sofia pripomínajúci veľkého chrobáka, Hemisferic komplex planetária v tvare očného viečka a múzeum vedy Museo de las Ciencas Principe Felipe vyzerajúci ako kostra veľryby. Popri nich sa rozprestiera Umbracle, ktorý pripomína záhradu plnú paliem, často sa tu v lete organizujú letné party. Bola som ale prekvapená, že je to komplex ktorý zahŕňa administratívne kancelárie ale aj parkovisko. Uprostred je ešte jedna budova Ágora , ktorá má tvar fialovej mušle a najčastejšie sa tu konajú rôzne exhibičné podujatia alebo tenisové turnaje. Ale stále nie je dokončená, chýbajú totiž finančné prostriedky. My sme jednotlivé múzea nenavštívili, ale vraj je to ideál pre rodiny s deťmi.

Južná časť Valencie South Ciutat Vella je tiež súčasťou starého mesta, avšak je to komerčnejšia časť mesta s dominujúcimi modernistickými budovami a hlavnou krásou je Estación del Norte, železničná stanica. Mňa osobne zaujal veľmi interiér stanice, vzorované krásne farebné steny a stropy. Lístky Vám predajú za okienkom v drevených búdkach. Odtiaľto sme sa prímestským vlakom C2 presúvali na hrad Xátiva, ktorý je kúsok od Valencie a jednoznačne stojí za návštevu. Typický pre hrad je akoby slnkom opálený kameň, olivovníky a píniové stromy. Ak budete mať pred sebou slnečný a horúci deň aký sme mali aj my, odporúčam sa natrieť opaľovacím krémom, ak nechcete byť opálený podľa trička ako sa to stalo mne. Cestou hore si doprajete pešiu túru alebo sa môžete vybrať turistickým vláčikom, o jeho premávke je najlepšie sa informovať v turistickom centre, ktoré nájdete dole v mestečku. Keď sa dostanete na hrade úplne navrch, budete mať odtiaľ nádherný výhľad na celú Xátivu. Cestou späť si dajte dobrý obed v reštaurácií Casa La Abuela, nájdete ju trošku zašitú v bočnej uličke neďaleko vlakovej stanice, v ponuke majú samé tradičné dobroty a výborné španielske vínko. Napriek tomu, že obsluha po anglicky nevie, dorozumiete sa, sú veľmi ochotní a prídu sa viackrát uistiť, že Vám nič nechýba a pripravené jedlo Vám chutí. Vo Valencii sme sa zastavili na tradičnú horchatu v Horchaterii de Santa Catalina. Je to špecialita z Valencie, sladký nápoj (na štýl mlieka) vyrobený z tzv. chufas (niečo ako oriešky), do ktorých si namáčate sladké pečivo fartóns. Toto bol môj výber, dievčatá si tam dali churos s horúcou čokoládou. Keď tak o tom píšem, hneď by som si dala. Ja som si balíček chufas kúpila na trhu v Mercado Central , tak sa ešte chystám na prípravu domácej horchaty.

Ak by ste náhodou mali večer chuť vybehnite na drink do štvrte Russafa alebo Barrio del Carmen. My sme mali celkom pestrý program cez deň, tak sme si urobili domácu party na našej teraske pri západe slnka, pripravili sme si studené misy z miestnych syrov, šunky, olív a chlebíka s olivovým olejom. K tomu pohár lokálneho vínka, západ slnka a ani tie kluby nám nechýbali.

Ak zvažujete výlet do tohoto mesta, môžem jednoznačne len odporučiť, skvelý cestovateľský zážitok a myslím, že na tomto sme sa zhodli všetky 3, keďže do Bratislavy sme sa vrátili vysmiate ako lečo.

Ak by Vás ešte niečo zaujímalo, kľudne mi nechajte otázky v komentároch pod príspevkom, rada Vám odpoviem, prípadne dajte vedieť, či sa Vám takéto články z ciest páčia a zdajú sa Vám nápomocné, v prípade že plánujete výlet.

El Cabanyal
El Cabanyal
Mercado Central
Mercado Central
Mercado Central
Mercado Central
La Lonja
La Lonja
La Lonja
La Lonja
La Lonja
Almoina , Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
La Catedral, Plaza de la Virgen
Plaza de la Virgen
Jardines del Turia
Jardines del Turia
Ciudad de las Artes y las Ciencas
Ciudad de las Artes y las Ciencas
Oceanografic
Ágora
Ágora
Umbracle
Umbracle
Estación del Norte
Estación del Norte
Estación del Norte
Estación del Norte
Xátiva
Xátiva
Xátiva
Xátiva
Xátiva
Xátiva

You Might Also Like

Preložiť