Cesty svetom

Mikulov

27. augusta 2020
Mikulov

V mojom poslednom článku som Vás trošku vniesla do atmosféry národného parku Slovenský Raj. Ale ešte predtým som mala možnosť navštíviť malebné české mestečko Mikulov.  Niekedy je možné mať krásne cestovateľské zážitky a ani to nemusí byť ďaleko. Mikulov je malé mestečko Juhomoravského kraja rozložené na výbežkoch Pálavy a obkolesený vinicami aj len hodinku cesty autom od Bratislavy. Práve vinohrady a teda kvalitné a dobré vínko je pre Mikulov a celú oblasť typické. Vychutnávať si atmosféru malebných historických uličiek, ale aj na zámku, či na Svatom kopečku, dobré jedlo, čarovnú atmosféru  to všetko môžete očakávať, keď sa sem vyberiete.

Bohužial sa ale predpovede horšieho počasia naplnili a v prvý deň výletu pršalo a celý deň bolo zamračené, ale povedali sme si, že počasie nás predsa nemôže odradiť, aby sme si výlet užili a tak sme sa vybrali pozrieť zámok do neďalekých Ledníc. Po ceste sme celkom vyhladli tak sme výskušali reštauráciu, ktorú nám odporučili v Hoteli, U Tlustých . Ak budete v Ledniciach, túto reštauráciu určite nevynechajte, veľmi príjemná obsluha a hlavne skvelé jedlo, taký dobrý vývar ako mi pripraviliu tu, som už dlho v žiadnej reštaurácií nejedla. Vedľa reštaurácie nájdete aj obchodík, kde si môžete kúpiť domáce kváskové pečivo, syry alebo mäsové produkty.

Po krátkom výlete v Ledniciach sme sa vybrali naspäť do Mikulova poobzerať zámok, zámockú záhradu a samozrejme za gastronomickými zážitkami. Dominantou Mikulova je okrem Svatého kopečku barokový zámok. Podarilo sa nám stihnúť aj krátku komentovanú prehliadku (aj keď úprimne, nič by sa nebolo stalo,keby sme túto aktivitu vynechali ? ), zo zámku je celkom pekný výhľad na Svatý kopeček. Po prehliadke sme sa vybrali na prechádzku do zámockej záhrady. Musím povedať, že mňa veľmi uchvátila svojou rozľahlou trávnatou plochou posiatou lúčnymi kvetmi. V centre záhrady bola krásna fontána. Škoda len, že to počasie nám nedoprialo a nemohli sme v nej stráviť viac času. A tak sme využili túto príležitosť a vydali sme sa na večeru do Sojka bistro https://www.sojkaaspol.cz/, je to rodinná reštaurácia s obchodíkom na prízemí. Varia z čerstvých a domácih surovín, v obchodíku si môžete nakúpiť tiež rôzne bioprodukty, ekologickú drogériu alebo aj skvelé víno. Odporúčam, ale urobiť si rezerváciu, my sme mali šťastie, jeden stôl bol na hodinku a pol voľný, čo nám akurát stačilo na čas večere. Ako predjedlo určite odporúčam domácu paštétu z kačacej pečene s marhuľovým chutney, bolo to výborné, tá kombináciu pečene so sladkými marhuľami bola … no nemám na to ani slov. A s čím som sa zatiaľ nikde pri takomto predjedle nestretla je, že Vám pečeň zohrejú a prinesú teplu, musím povedať, že takto mi to chutí dokonca omnoho viac. Ako hlavné jedlo som si dala kari a tiež som sa zalizovala. No ani ten burger vôbec nebol na zahodenie. Ak si neviete vybrať z vínnej karty, kľudne sa spýtajte obsluhy na odporučenie, verte mi, dobre Vám vyberú.

Našťastie, zobudili sme sa druhý deň do slnečného rána, a tak sme mohli zrealizovať zvyšné plány. Vyzeralo, že bude teplný a slnečný deň, tak sme si najprv dopriali brunch v Kuk Bistro (zvlášť web nemajú, ale nájdete ich na facebooku a instagrame). Je to ďalšie miesto, ktoré by som Vám chcela veľmi odporučiť, je fakt obľúbené, ľudia čakajú, kým sa tu uvoľní miesto a ja sa im vôbec nečudujem. Najnovšie ale oznámili, že sa tešia veľkej návśtevnosti a tak nestíhajú spracuvávať ani rezervácie. Tak si asi budete len musieť počkať alebo mať šťastie podobne ako my.  Mne tu bolo tak dobre, že sa mi ani nechcelo postaviť a odísť, len som tu chcela zostať, vegetiť a vychutnávať si atmosféru. Keďže na hoteli sme mali fakt vynikajúce raňajky, tak tu sme si prišli dať len snack, dobrú kávu a vínko. Moje očakávania boli naplnené, nesmierne príjemná atmosféra, obsluha, ktorá aj keď bola veľmi busy stále usmiata a príjemná, jedlo vyzeralo už napohľad veľmi chutne, dokonca ste od stola mohli nazrieť do kuchyne ako pečú domáce pečivo či koláčiky. Keby som nemala moju lakto intoleranciu, tak by som si veru nevedela vybrať, ale aj ten tapiokový puding, ktorý som si dala bol veľmi chutný, svieži a sladký tak akurát. A viete čo, majú tam dokonca aj Ben&Jerry zmrzlinu. Nakoniec sme si odtiaľ odniesli aj fľašku Pálavského vínka a 2 domáce džemy. Tá kombinácia bola tak neobyčajná, že sme to tam veru nemohli nechať. So spokojnými bruškami sme sa vydali na Svatý kopeček, radšej doobeda, kým nebol taký úpek. Vedie k nemu krížová cesta, terén ale bohužial nie je vhodný pre rodiny s detičkami v kočíkoch. Ponúka Vám nádherný výhľad na celý Mikulov a na jeho vrchole nájdete kostol sv. Sebastiána. Svatý kopeček tak trošku pripomína Kalváriu v mojej milovanej Banskej Štiavnici.

Mikulov ako na dlani máte aj, keď vyjdete na vrchol kostolnej veže, ktorá sa nachádza hneď vedľa spomínaného Kuk Bistra a rovnako tak aj z Kozího Hradku. Je len na Vas, ktorý sa Vám bude páčiť najviac. Ak ste už Mikulov navštívili, napíšte mi do komentáru, ktorý výhľad sa najviac páčil Vám.

Ak ste muzeálne typy, tak určite navštívte aj Dietrichovskú hrobku, my sme túto aktivitu vynechali a išli sme pred cestou domov ešte do ďalšieho obľúbeného podniku Drogerky. Opäť sme mali tak trošku šťastie, lebo do Drogerky sa bez rezervácie nedostanete a už vôbec nie v nedeľu na obed. Hoci miesto na terase voľné nebolo, aj interier reštaurácie je veľmi pekný. A to jedlo bolo asi to najlepšie, ktoré som v Mikulove jedla a vraj aj ta pita plnená trhaným bravčovým bola nenormálne výborná. Takže toto miesto určite odporúčam ako gastronomický zážitok, akurát s obsluhou som nemala až takú príjemnú skúsenosť, ale zase za to jedlo to jednoznačne stálo.

Ešte by som Vám chcela v krátkosti dať recenziu na ubytovanie v Mikulove. Tradične, aj toto ubytovanie som zarezervovala cez booking.com, Hotel Golf Garni. V prvom rade by som rada vyzdvihla príjemný personál, dokonca nám vyhoveli a ubytovali nás o čosi skôr a ešte mi aj dovolili vybrať si izieb. Pri rezervácií som ich upozornila, že budem potrebovať lactofree raňajky. Naozaj sa pripravili na každú variantu, že budem mať chuť na chleba so syrom a šunkou alebo sa rozhodnem pre variantu raňajkových cereálií s jogurtom a ovocím. Ak večer dostanete chuť na vínko je voľne sprístupnená chladnička s výberom bielych, červených či šumivých vín, pri odchode len náhlasite číslo izby a skonzumované doplatíte. Mikulov je malé mestečko, čiže všetko je tu pomerne blízko do centra, náš hotel bol vzdialený asi 10 minút chôdze prechádzkovým tempom. Hotel určite môžem odporučiť, čo by som im trošku vytkla je viac zapracovať na čistote kúpelne, ale stále to bolo v akceptovateľnom štandarde.

Verím, že ak sa do Mikulova vyberiete, budete mať rovnako krásny čas, a možno toho stihnete o niečo viac, ak pôjdete na viac dní ako len víkend. Možno aj nejakú cyklotúru, tú by som rada vyskúšala aj ja. Dajte vedieť. ?

Lednicky zamok
Palava
Mikulov
Mikulov zámok
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Mikulov zámok
Mikulov zámok
Mikulov zámok
Sojka Bistro
Mikulov
Kuk Bistro
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Mikulov
Drogerka
Hotel Golf Garni

You Might Also Like

Preložiť