Cesty svetom

PRÍBEHY Z TRNAVY

17. februára 2019
Som cestovateľka. Ked práve v mojej hlave nevarím, tak práve niekde cestujem alebo aspoň snívam o všetkých tých krásnych miestach, kde by som sa chcela ísť pozrieť. Naposledy som sa bola pozrieť v talianskych Benátkach, ďalší výlet ma čaká v máji a ešte dúfam, že jeden na jar. Avšak už minulý rok, keď som bola pozrieť koruny stromov v Ždiari som si uvedomila, aké je to naše Slovensko krásne a možno by bolo fajn ho trochu viac spoznať. Nemám zatiaľ žiaden konkrétny plán kam by som sa tento rok chcela pozrieť, ale tento víkend som sa rozhodla, že pôjdeme na výlet do Trnavy.  

Bolo krásne počasie, Trnava je len na skok, ak nepocestujete osobným vlakom, nepotrvá Vám to dlhšie ako 30 minút. Zo železničnej stanice v Trnave sa dostanete do centra peši za 10-15 minút. Na takýto výlet Vám úplne postačia Vaše nohy :), vôbec nepotrebujete  miestnu hromadnú dopravu. 
 
Na začiatku pešej zóny uvidíte tento krásny kostol, keď na konci ulice zabočíte doľava viete, že ste dobre. Uvidíte trnavskú mestskú vežu, ktorá sa nachádza na Trojičnom námestí. Ak by ste náhodou počas výletu poblúdili, tak veža Vám môže slúžiť ako záchytný bod. 
 
Pešiu zónu lemujú nízke meštianske domčeky. V  jej strede  narazíte na Kráľovskú fontánu, ktorá má tvar kráľovskej koruny. 
 
Raňajky, ktoré sme mali doma, nám už cestou vytrávili a tak sme si pred prechádzkou zašli do kaviarne Thalmeiner, ktorá sa nachádza hneď vedľa mestskej veže a oproti Súsošiu Najsvätejšej Trojice. Kaviareň má dva vchody, tak nebuďte potom zmätení, tak ako sme boli my dve s maminou. Do kaviarne môžete vstúpiť ktorýmkoľvek . 
 
Ak vstúpite vchodom naľavo a budete mať štastie, môžete sa pohodlne usadiť do krásnych kresiel, v druhej časti sú stoly s klasickými stoličkami. Nech si ale sadnete kamkoľvek budete sa cítiť veľmi príjemne. Interiér kaviarne je neobyčajný, štylizovaný do obdobia prvej republiky. Mna osobne najviac zaujali tapety na stenách a plagáty v štýle art deco. Aj keď nepatrím k veľkým znalcom maliarskeho umenia, tieto sa mi páčili veľmi. Ak nemáte žiadne potravinové obmedzenia, vo vitríne presne oproti baru nájdete veľký výber koláčov, ale ja som si vybrala tiež – kokosový raw koláčik. Kaviareň má fakt bohatú ponuku jedál na brunch, ku ktorému dokonca ako samozrejmosť grátis dostanete kávu alebo čaj a čerstvú ovocnú štavu. Mamina si vybrala chlebíky s bryndzovou pomazánkou, čaj z čerstvého zázvoru a dostala aj čerstvú pomarančovú šťavu. Podľa jej recenzie všetko bolo veľmi chutné, ja za seba môžem ohodniť kávu a koláčik. Oboje boli perfektné. Ak Thalmeiner navštívite pred 12, je to tam trošku hektické, možno si dokonca budete musieť počkať na voľný stôl, ale to sa fakt oplatí. Thalmeiner je kaviareň, ktorá predstavuje kombináciu štýlu, príjemnej atmošky, milej obsluhy, dobrého jedla, kávy a priateľských cien. 

Cestou z kaviarne sme sa vydali obzrieť kostol sv. Jakuba, ktorý bol tiež neďaleko. Hneď vedľa kostola sa nachádza ďalšie skvelé miesto na brunch, trnavský podnik Bábovka.
Keďže sme boli práve po jednom boli  a mali sme plné bruchá, návštevu tohoto podniku sme si odložili na ďalší krát, ale zvonku vyzerala kaviareň veľmi príjemne a už teraz sa teším, ako to tam raz vyskúšam. 

 
Čo v Trnave určite nemôžete obísť je Bazilika sv. Mikuláša. Bazilika je postavená v gotickom štýle a je to národná kultúrna pamiatka. Priznám sa, že som bola trošku prekvapená z toho v akom stave momentálne Bazilika je, ale v mojich očiach je to krásna historická stavba, ktorá si zaslúži obdiv. Určite ju neprehliadnete, lebo jej vežičky je vidieť z diaľky, z Námestia sv. Trojice. Dostanete sa k nej úzkou uličkou lemovanou ďalšími historickými budovami, ktoré tiež slúžia cirkvi. Pre mňa to bola vizuálne najkrajšia časť Trnavy, teda pokiaľ neberieme do úvahy Synagoga cafe, ktorá sa nachádza neďaleko. 
 
Trnava ako jedna z mála miest má zachované dokonca 2 synagógy. Ako som sa dočítala na stránke Trnavy, obe pochádzajú z 19 storočia. Veľká synagóga slúži v súčasnosti hlavne na prezentáciu súčasného umenia a zvyknú sa tu konať aj koncerty. V jej záhrade je postavený pamätník obetiam holokaustu. V pozadí ešte stále uvidíte dokonca aj Baziliku sv. Mikuláša. 
Malá synagóga, nemá žiadne vežičky, bola odpredaná do súkromného vlastníctva. Teraz známa ako Synagoga cafe. Dostala som od veľa ľudí feedback, že je to tam krásne, ale priznám sa, že na vlastné oči to bolo pre mňa tak krásne, že som možno nachvíľku ani nedýchala. Synagóga bola zrekonštruovaná, zachovali sa fresky, maľby a slúži dokonca ako galéria. Rekonštrukcia je tak skvelá, že kaviareň získala ocenenie najkrajšej zrekonštruovanej sakrálnej stavby na Slovensku. V strede sú stolíky s kreslami a na bokoch sú presklenné miestnosti, kde sa môžete usadiť a užívať si v súkromí atmosféru. Nádherné lustre, police s knižkami, obrazy, to všetko tu nájdete. Aj Synagoga cafe má na výber širokú ponuku koláčikov, aj tých raw. Keďže som už koláčik mala v Thalmeineri, tak sme si s maminou dobyli kofeínovu zásobu, vyskúšali ružové vínko a k tomu kešu oriešky. Synagoga cafe je pre mňa naozaj výnimočné miesto s veľmi príjemnou obsluhou a krásnym prostredím. Sedí sa tu veľmi príjemne, že si v podstate ani neuvedomíte koľko času ste tu strávili. Myslím, že si ma v sobotu získala na toľko, že som ju zaradila medzi svoj list najobľúbenejších miest, kam si chodím vychutnávať kávu a niečo sladké k tomu. Určite sa tam čoskoro vrátim z novu. Takže toto miesto určite pre mňa highlight sobotného výletu v Trnave. 
 
 
 
 
 
 
 
kaviareň Thalmeiner v Trnave
 
 
kaviareň Thalmeiner v Trnave

 

kaviareň Thalmeiner v Trnave

 

 

 

 

kaviareň Bábovka v Trnave

 

kaviareň Bábovka v Trnave

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

You Might Also Like

Preložiť