Cesty svetom

ZANZIBAR , HAKUNA MATATA!

11. júla 2023

Zanzibar, tropický raj s azúrovým oceánom a snehobielym pieskom na východnom pobreží Afriky. Pre mňa, jeden zo splnených cestovateľských snov. Snívať sa oplatí. Sny sa plnia a tieto cestovateľské stoja za všetky drobné. Keď si myslíte, že fotky a reelska na instagrame sa nezhodujú s realitou, možno je to častokrát tak, ale Zanzibar je výnimka, ktorá potrdzuje pravidlo. Nesklamal ma ani jeden kúsok tohto ostrova, ktorý som mala možnosť zažiť. Je to dokonca ešte krajšie ako na fotkách a videách.

Zanzibar je autonómny štát, ktorý spolu s pevninskou Tanganikou tvoria jeden štát- Tanzániu. Zanzibar tvoria ostrovy, Unguja (na ktorom sme boli aj my) a Pemba. Zanzibar má svojho prezidenta, ktorý sa volí podobne ako u nás na obdobie 5 rokov. Úradnými jazykmi sú svahilština, arabčina a angličtina. Takmer všetci tu vedia veľmi dobre po anglicky, takže sa bez problémov dohovoríte. Ale pár základných slovíčok sa na vás určite nalepí. Všetci vás budú zdraviť Jambo (ahoj), Mambo (ako sa máš ), vítať vás slovom Karibu a rýchlo prídete na to, že na Zanziku je všetko Hakuna Matata (no problem). Mne sa ich slová zdali veľmi pekné, tak som sa naučila viac, ale jednoznačne slovo, ktoré som tam milovala používať je Asante (ďakujem) .

Zanzibar

Čím zaplatím na Zanzibare?

Menou je tanzánsky šiling, ale my sme takmer všade platili dolármi. Niekedy sa vám ale môže stať, že vám vydajú šilingy. Minúť ich tam ale nie je problém. Kurz sa často líšil, niekedy bolo 1 USD 2200, 2300 a inokedy 2400 tanzánskych šilingov. Najlepšie je, sa priamo opýtať, aký kurz konkrétny stánok, obchod, reštaurácia alebo bar používa. Ak si zamieňate peniažky doma na Slovensku len si dajte pozor, aby ste bankovky USD nemal staršie ako edícia z roku 2009.

Ako sa sem dostanem?

Na Zanzibar sme leteli cez Addis Abebu a po prílete je potrebné si vybaviť víza, s udelením nie je žiaden problém, je to v podstate len formalita. Akurát, nezabudnite prejsť cez všetky 3 okienka, v jednom odovzdáte vyplnený formulár a pas, v druhom zaplatíte (cena je 50 USD) a v treťom dostanete pečiatku na víza platné na 90 dní. Tá pečiatka je veľmi podstatná, budú ju v pase kontrolovať pri odlete z krajiny. Ak by ste ju tam nemali, znamenalo by to, že ste na čierno v krajine. Pre každý prípad si nechajte aj potvrdenie o zaplatení víz. Inak, čo mňa osobne prekvapilo pri odlete, keď sme prechádzali letiskovou kontrolou, prešla mi aj 0,5 fľaša s vodou, vôbec nebolo potrebné vykladať tekutiny a elektroniku, vlastne až keď sme prechádzali k posledným okienkam som prišla na to, že sme už prešli kontrolou a budeme už nastupovať len do lietadla.

Ceny na Zanzíku

Na Zanzibare sú obchodníci zvyknutí, že budete ceny zjednávať, takže pekné veci si tu viete kúpiť za veľmi dobré peniažky. U mňa sa objavil skrytý obchodník s dobrými vyjednávacími schopnosťami :D, takže topánky som kúpila za 7 dolárov, šaty v priemere za 7-10 dolárov a ostatné suveníry ako magnetky alebo zanzibarské korenie som tiež kúpila za veľmi dobré ceny 🙂 . Zanzibar vás nebude stáť veľa, len musíte vedieť ako na to. 🙂 Zjednávať sa oplatí, je to zábava, a vlastne obe strany sú spoko, vy, že ste nakúpili za menej než ste zvyknutí doma a oni, že predali. Na Zanzíku si treba zvyknúť, že vás budú všade oslovovať a ponúkať vám suveníry, obrazy, oblečenie, výlety . Vo väčšine prípadov nie sú dotieraví, stačí, keď ich pozdravíte, poďakujete a poviete, že ste ok, najlepšie po svahilsky :D, ale aj angličtina zaberá. Niektorí sa s vami ešte kúsok prejdú, pokecajú a potom vám povedia Hakuna matata a pôjdu zase ponúkať niekomu inému. Ak to môžem porovnať v Indii sa mi zdali tí ľudia viac nástojčiví, ale to je moja skúsenosť, v každom prípade, mňa to vôbec neotravovalo, skôr som to akceptovala a chápala som, že chcú predať. A raz sa to dokonca aj vyplatilo, že vyskúšali, zjednali sme si obojsmerný odvoz loďkou na Kedwa beach, na ktorú sme sa už kvôli prílivu nevedeli dostať pešo po pláži. Cena jedla sa tu pohybuje tak približne ako na Slovensku, polievka tu stojí v priemere 6 USD, hlavné jedlo záleží čo si vyberiete ale pohybovalo sa od 10-20 USD. My sme mali v hoteloch raňajky, takže v priemere som potrebovala 30- 40 USD vrátane drinkov na stravu. Pivo tu kúpite za približne 4 USD. Ovocie, je tu ale určite o polovicu lacnejšie, keďže je lokálne.

Ako chutí Zanzibar?

Ja osobne som sa veľmi tešila, že ochutnám miestne jedlo, a hlavne ovocie. To je pre mňa top zážitok vždy, keď cestujem. To ich ovocie, nemá konkurenciu, najviac som si zamilovala passion fruit, nasekaný kokos a mango. Jediné, čo by som povedala, že je u nás na Slovensku lepšie je dyňa. Banány sú tu menšie, asi tak polka až tretina z našich, teda pardon, tie ktoré sa k nám dovážajú. Najlepšie ovocie som tu jedla na lodi, keď sme boli na Safari Blue, šťavnatý a sladký ananás, mango a ten passion fruit, zjedla som ich aspoň 3 :D… kokosové chipsy tiež išli na dračku.

Tanier ovocia tu vždy dostanete aj na raňajky a potom si môže zvoliť, či si dáte sladké alebo slané raňajky. Sladké sú väčšinou palacinky s džemom, arašidovým maslom, môžete si vybrať aj nutelu alebo čokoládový sirup na poliatie. Slané raňajky boli vajíčka na rôzne spôsoby, dá sa vybrať medzi omeletou, španielskou omeletou, vajíčkom na mäkko, praženicou, volským okom. K tomu ste dostali toast alebo zanzibarské pečivo, to bolo veľmi dobré- vláčne mini žemličky, niekedy s rozmarínom, niekedy s cesnakom, ktoré sme mali na raňajky v Nungwi. Tam sme mali raňajky asi najbohatšie- vždy boli na výber 2 druhy pečiva, 2 druhy sladkého koláčiku, palacinky, ovocie, vajíčka (ako som popísala vyššie), zelenina (paradajky, uhorky, olivy) a raz sme tam mali na raňajky aj ich tekvicovú placku, tá bola veľmi dobrá, ak budete mať možnosť tú určite ochutnajte. V Stone Towne sme mali ešte na výber vyprážaný banán, ten som skúsila aj v Indii a vedieť, že už viac na iných ubytovaniach nebude, doprajem si viac.

Polievky tu majú husté krémové, mrkvovú, avokádovú ale aj rybiu, všetky, ktoré som tu ochutnala boli výborné, u nich sa vždy podávajú s pečivom. No a seafood, to by bolo asi aj na samostatný článok. Ja milujem seafood a vždy, keď som v prímorskej krajine, si doprajem, lebo kde inde, keď nie tam. Na Zanziku vedia, ako ho pripraviť, jedla som tu výbornú chobotnicu, kalamáre, homára ale aj skvelé ryby- kingfish a barracudu.

Jedlo na Zanzíku asi aj predčilo moje očakávania. Korenie, ktoré tam radi používajú je čierne korenie, kardamón, zázvor. Čierne korenie a zázvor často používali aj do drinkov alebo freshov. Mne tu osobne veľmi chutila ich ryža s kokosovou omáčkou zo zeleniny. Keď budete v Nungwi navštívte reštauráciu Mocco Beach restaurant, výborné jedlo, odporúčam si objednať homára alebo kráľovskú krevetu a miešané drinky majú tiež super. Zo steny im tam inak okrem iných visí aj slovenská vlajka

V Paje zase reštaurácia Lecker Lecker, veľmi milí ľudia, výborné polievky, grilovaná chobotnica, ryby a ten čerstvý fresh z manga alebo passion fruit stoja za všetky drobné. Ak si chcete zájsť večer na drink určite choďte do Oxygenu, príjemná atmoška a dobré drinky, Negroni si ale asi neobjednajte, bolo to veľmi silné, aj na naše pomery 😀 . Vo všeobecnosti, mne tu najviac chutila passion Mimosa a napriek tomu,že ja nie som milovník piva, tak to ich mi vcelku chutilo, naj bolo Serengeti lite, tam som vôbec necítila tu typickú horkú chuť piva.

Čo sa dá na Zanzibare vidieť a zažiť ?

A čo na Zanziku vidieť, keď budete v Stone Towne večer môžete ísť na street food, my sme z toho nemali až taký príjemný zážitok, lebo sme sa tam nepohodli s predávajúcimi, jedlo nám vychladlo a už to nechutilo ako malo. Preto trvajte na tom, aby vám najprv povedali cenu a až potom si objednávajte. Miestni tam majú taký zvyk, že skáču oblečení z móla do vody, celkom sranda sa na to pozerať.

Zo Stone Townu si určite urobte výlet loďkou na Prison Island za veľkými suchozemskými korytnačkami, majú tam najstaršiu a aj najväčšiu suchozemskú korytnačku druhu Aldabra. Okrem toho tam uvidíte aj pávy. Korytnačky môžete kŕmiť, fotiť sa s nimi, voľne sa pohybovať po celom areáli. A prečo je Prison Island Prison Island? Lebo v 60. rokoch 19. storočia sa využíval ako väzenie pre neposlušných, rebelujúcich otrokov. Prvý britský minister tento ostrov kúpil, aby tu vybudoval väzenský komplex, ale nakoniec sa využíval na karanténu v prípade žltej chrípky.

Zanzibar

Zastavte sa v Spice Garden, na prehliadku ovocia, korenín, kde budete aj ochutnávať a korenie si budete môcť kúpiť domov, aby ste si niečo dobré uvarili. Ja som si kúpila škoricu, kakao a korenie Zanzibarských 5 korení, ktoré sa použiva na ryžu. Nájdete v ňom klinčeky, čierne korenie, zázvor, škoricu a kardámon. Mne tam takto pripravená ryža veľmi chutila.

Spice garden som navštívila aj počas svojho okružného tripu južnou Indiou a veľmi podobnú fotku tohoto korenia mám aj odtiaľ . Viete, čo to je?

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok v Indii

V Nungwi majú krásnu Kendwu beach, choďte sa pozrieť a nakŕmiť vodné korytnačky a urobte si výlet loďkou za šnorchlovačkou, delfínmi a na nádherný Mnemba Island, kde voda má neuveriteľne priezračnú tyrkysovú farbu a piesok je úplne biely.

Zanzibar
Zanzibar

Po ceste do Paje sme sa zastavili v Jozani Foreste. Les je známy hlavne pre opice guarézy červené, ktoré tu žijú. Väčšinou žijú vo väčších skupinkách. Pred 10 rokmi boli považované za ohrozené druhy, ale vďaka ochranárskemu projektu sa túto hrozbu podarilo odvrátiť. Tu sa prejdete mahagonovým lesom a mangrovníkom lesom, ktorý je veľmi dôležitý pre ekosystém Zanzibaru, je domovom rýb, krabov, jašteríc, vtákov a vraj teda aj hady sú tu (my sme tu našťastie žiadne nestretli). Hlavne krab je pre mangrovník veľmi prospešné zvieratko , robí diery do pôdy na nové semienka, z ktorých môže vyrásť nový strom. Mangrovníky tu nájdete v 3 druhoch, biele, čierne, červené, rozoznáte ich podľa sfarbenia kôry.

V Paje si užite tie najkrajšie pláže, drinky a trošku aj nightlife, urobte si výlet na Kuza Cave, kde sa môžete okúpať a k známej Rock Restaurant – hoci sa v minulosti toto miesto využívalo hlavne pre rybárov, dnes je to jedna z top atrakcií Zanzibaru. Keď budete plánovať návštevu, dajte pozor na to, kedy je príliv a odliv, ak sa tu plánujete aj najesť, bude to o niečo drahšie, vopred si treba urobiť rezerváciu a keď bude príliv počítajte s tým, že k reštaurácií sa budete musieť odviezť water taxi.

Zanzibar

Booknite si výlet na Safari Blue na drevenej plachetnici sa vydáte opäť za šnorchlovačkou, na rozprávkový sandbank Lingua di Sabbia di Kwale s tanierom plným ovocia, výborným obedom na blízko Kwale Islande, kde si vychutnáte seafood a pôjdete pozrieť 500 ročný baobab. Ak bude dobrý vietor, po ceste naspäť,budete aj plachtiť .

No a Kizimkazi bolo pre mňa o chille, oddychu, tom skvelom pocite, že dnes nemusím nič a podarilo sa mi úplne vypnúť hlavu, bolo to aj o dobrom jedle a autenticite, tu som sa prvýkrát pozrela do dediny, ako to tam naozaj vyzerá, ako tu ľudia žijú, videla som miestnu školu, pre mňa aj toto bol veľký zážitok, o milých opičkách, ktoré poskakovali z jedného stromu na druhý, zo strechy na strechu a o jednom ráne kedy som si privstala na východ slnka.

Zanzibar a

Školský systém je to odlišný od slovenského, tak napríklad základná škola tu trvá len 6 rokov. Stredná myslím 2 roky. Potom skladáte skúšky a keď testami neprejdete, dievčatá už musia prestať študovať a venovať sa náboženstvu a čakať na manžela. Chlapci si to môžu zopakovať, ale za školu sa už potom platí. Ak testami neprejdú vôbec, tak vraj majú povolené si užívať život a nerobiť nič. Aspoň takto som to pochopila, keď sme sa na to pýtali, ako to u nich funguje.

Určite si prineste zo Slovenska cukríky, tunajšie deti sa im veľmi potešia, ale vyhľadávajte skôr menšie skupinky, pri tých väčších by sa vám mohlo stať, že sa od nich nebudete vedieť už potom dostať .

Na letisku sa vám budú ochotne ponúkať, že vám odnesú kufor, pomôžu ho naložiť do taxíku. Je to milé, ale buďte potom pripravení, že si budú od vás za túto službu pýtať peniaze. Takisto, keď budete na pláži alebo sedieť v reštaurácií a lokálni budú predvádzať svoje umenie, prídu si potom od vás popýtať odmenu

V Nungwi alebo aj v Paje sa vám môže stať, že vám budú ponúkať drogy, najprv marihuanu a keď odmietnete, tak prejdú aj na ponuku kokaínu 😀 … my sme samozrejme odmietli…

Odporúčam si zameniť peniažky na Slovensku, a najväčšiu bankovku 20 USD, veľa 1 dolároviek, na Zanzibare sa vám bude lepšie platiť práve týmito menšími bankovkami, z väčších bol problém potom pri vydávaní a tie 1 dolárovky využijete napríklad aj pre lokálnych, keď im budete chcieť dať nejakú odmenu, za tie predstavenia, ktoré som vám popisovala.

Pripravte sa na to, že alkohol sa tu nepodáva v každej reštaurácií, záleží aj od majiteľa.

Slnku tu zapadalo omnoho skôr ako u nás na Slovensku, o štvrť na 7 už bola tma.

Naučte sa, že na Zanziku je všetko Hakuna matata (bez problemov, žiaden problem) a na všetko treba ísť pole pole (pomaly).

When comes the end of the trip…

Zanzibar je ostrov, ktorý som si veľmi zamilovala a hoci tvrdím, že každý cestovateľský spot / krajinu/ mesto chcem navštíviť len raz, lebo veď na svete je toľko krásy, ktorú chcem vidieť, objaviť, ochutnať, spoznať, že nie je úplne čas chodiť niekam dvakrát, tak viem si predstaviť, že Zanzibar by som ešte navštívila, lebo zamilovala som sa. Toľko neuveriteľných zážitkov a toľko pekných dní, cítim veľkú vďačnosť. Hlavne, keď vidíte tie deti ako sa tešia z obyčajného cukríku, zrazu máte pocit, že ste veľmi bohatí a nemáte sa načo sťažovať. Takže Zanzibar, čakaj ma, ja verím, že ešte prídem.

You Might Also Like

Preložiť