Nie je nad domáci chlebík. Vôňa čerstvo upečeného chlebíka, chrumkavá kôrka a vláčny stred, to nezažijete inak, len ak si ho upečiete doma samy.
Chlebík alebo žemličky som už piekla aj dávnejšie ale kváskovanie som tentokrát skúšala po prvýkrát. Bol to pre mňa celkom zážitok sledovať ako ten kvások každý deň pracuje, až kým ho nepoužijete v záverečnej fáze na pečenie chlebíka.
Musím sa priznať, že ma to celkom bavilo, ale nie som ešte žiaden expert na kváskovanie. Keď bude možnosť, určite si pôjdem zakváskovať na kurz, kde ma to poriadne naučia.
Na prvýkrát sa mi chlebík podaril,ale zvolila som nevhodnú misku, preto bol chlebík nižší. Do budúcnosti si určite zaobstarám ošatku na jeho pečenie. Tak som zvažovala, či sa s vami podelím o recept, keďže chleba nie je veľmi vysoký, ale potom som si povedala, že tá chuť stojí za to. V ten deň som robila ešte aj guláš, kde som používala hrášok a nespotrebovala som ho celý a tak som si vymyslela k nemu hráškovú pomazánku.
Ako na bezlepkový kvások z kukuričnej múky:
Do väčšieho napríklad zaváraninového pohára dáme 50 g kukuričnej múky a 50 ml teplej vody, rozpracujeme na hustejšie cesto a prikryjeme alobalom, necháme odležať do druhého dňa pri izbovej teplote. Ja som si cestíčko zarábala večer, na druhý deň ráno sa v ňom vytvorila trošku voda, a tak som tam pridala za polievkovú lyžicu múky. Cesto som premiešala a opäť ho zakryla alobalom. Večer v ten istý deň (2. deň) som primiešala ďalšie dve lyžice múky, keď cesto ovoniate, už by malo mať mierne kyslastú vôňu. Cesto znovu necháte odstáť do ďalšieho večera a v tento 3. deň už by sa mali v ceste vytvárať trošku bublinky a zároveň cítite kyslastú vôňu, keď k nemu privoniate. Znovu pridáte 2 polievkové lyžice múky a toľko teplej vody, aby bolo cesto znovu mierne husté. Na 4. deň by mal byž už kvások hotový, ak by sa Vám ráno zdalo, že sa v ňom vytvorila voda, môžete tam samozrejme pridať za lyžicu kukuričnej múky. Pri výrobe kvásku je to veľmi o pozorovaní, ako pracuje. Ak by náhodou počas 4 dní kvások nerástol, tak môžete v tomto procese ešte pokračovať ďalšie 3 dni, vždy ho nechávate pri izbovej teplote.
Po založení už kvások odložte do chladničky, namnožíte si ho potom podľa množstva v recepte, po rozkvasení potom odložíte 2 lyžice na budúce pečenie.
Suroviny na bezlepkový chlieb:
- 180 g rozvaseného kvásku (vytvoríme ho pridaním 100 g kukuričnej múky a 100 ml vody k tomu kvásku, ktorý sme si predtým vyrobili. Na rozkvasenie potrebujeme približne 6 hodín v teple)
- 120 g pohánkovej múky
- 80 g tapiokového škrobu
- 1 ČL psylia
- 1 ČL medu
- 1 ČL rímskej rasce
- 1 ČL pomletého ľanového semienka
- 6 g soli
- 160 ml vlažnej vody
Postup:
- Všetky suroviny dobre premiešame a vytvoríme bochník, ja som si ho vložila do olejom vymastenej a pomúčenej misky. Vy ak máte ošatku, použite ju.
- Prikryjeme utierkou a dáme kysnúť na teplé miesto, asi na 4-6 hodín. Medzitým sme si do rúry dali plech a rozohriali ju na 250 stupňov, keď chlebík vykysol, vyklopili sme ho na rozohriaty plech. Pod tento plech sme umiestnili ešte jeden, kde sme vyliali za pohár vody, čo nám zabezpečí vlhkosť v rúre.
- Chlebík pečieme asi 40 minút, 10 minút pri 250 stupňoch a zvyšných 30 minút na 200 stupňoch.
Suroviny na hráškovú pomazánku:
- 3/4 plechovky hrášku
- 2 PL tahini
- soľ
- 1 ČL mletého zázvoru
- 1 ČL kurkumy
- citrónová šťava
Postup je veľmi jednoduchý a zároveň aj veľmi rýchly, všetky suroviny spolu zmiešame v miske a zmixujeme ich ponorným mixérom na pomazánku.