Pečivo Raňajky

MASLOVÉ CROISSANTY

3. apríla 2019
Maslové croissanty vo mne takmer vždy asociuujú obraz Eifelovej veže a tradičných francúzskych raňajok kdesi na terase tradičného francúzskeho bistra alebo kaviarne, kde si upíjate z horúceho espressa, čerstvého pomarančového džúsu a užívate si ruch ranných francúzskych ulíc, v mojich ideálnych predstavách dokonca sedím na terase s výhľadom na Eifelovku.

A aby som nezabudla, do kaviarne som sa dopravila na bicykli s takým tým košíkom. Úprimne túto idealistickú predstavu raňajok som ešte nezažila na vlastnej koži, ale hovorí sa predsa, že „dream big“ a že ak dostatočne precítite svoje predstavy všetko sa spojí, aby sa predstavy raz stali vašou skutočnosťou.
Tak som si povedala, že to vyskúšam a vychutnám si francúzsku raňajkovú klasiku doma vo svojom bytíku a budem si intenzívne predstavovať všetky tieto atribúty.
V poslednej dobe ma začalo veľmi baviť pracovať s cestom a tak som si povedala, že je asi čas si tie svoje francúzske croissanty napiecť. Bol to síce trošku zdĺhavý proces, ale výsledok stál za to.
A viete čo?, ešte potešíte vašich milovaných, keď ich podarujete a možno si začnete vytvárať svoju raňajkovú story.
 
Suroviny na 11-12 croissantov: 
 • 100 g amarantovej múky
 • 60 g ryžovej hladkej múky
 • 70 g bezlepkového kukuričného škrobu
 • 20 g trstinového cukru
 • 5 g bezfosfátového prášku do pečiva
 • 30 g skorocela indického – psyllia
 • štipka himalájskej soli
 • 150 g rastlinného margarínu ALSAN
 • 10 g droždia
 • 400 ml pohánkového mlieka
 • vajce
Postup: 
 1. Vo vlažnom mlieku rozmiešame cukor s droždím. V zvlášť miske zmiešame múky, škrob, prášok do pečiva, soľ. Do tejto sypkej zmesi pridáme mlieko s cukrom a droždím – dobre vymiešame a potom pridáme psylium. Hneď dobre pomiešame, vznikne nám cesto, ktoré dáme vykysnúť na 2 hodinky.
 2. Pomúčime si pracovnú dosku, maslo nakrájame na plátky. Cesto rozvaľkáme na obdĺžnik, na jednu polku dáme časť masla a preložíme druhou polkou. Vyvaľkáme a preložíme na tretiny. Tento postup opakujeme potom ešte 2krát a následne ešte 2krát bez pridávania masla. Vždy si treba cesto podsypávať ryžovou múkou.
 3. Takto rozvaľkané cesto si zložíme a necháme 15 minút odpočívať a rozvaľkáme na obdĺžnik. Nakrájame na rovnako veľke trojuholníky po celej šírke vyvaľkaného cesta. Spodná strana môjho croissantu bola dlhá asi 8 cm, nebojte sa, si normálne na to zobrať pravítko, croissanty tak budete mať rovnako veľké. Rolovať začíname práve z tejto strany.
 4. Ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie, potrieme vajíčkom a necháme ešte podkysnúť 45 minút a znovu potrieme vajíčkom.
 5. Pečieme  35 minút pri 175 stupňoch. Na vrch niektorých croissantov si môžeme dať plátky mandlí.
 
Tip: Do croissantov som naschvál nepridávala žiaden cukor ani ich príliš nesolila, môžete si ich tak vychutnať na sladko s domácim džemom alebo naslano obložené so šalátom, vajíčkom, šunkou alebo domácou pomázankou.

 

 
 

 

 

 

You Might Also Like

Preložiť