Batátová polievka pripomína svojím sfarbením hokaido polievku alebo polievku z červenej šošovice. Keďže posledné spomínané polievky varím pomerne často, chcela som si vymyslieť niečo nové. Aj keď som presvedčená o tom, že túto polievku ste už viacerí z Vás varili, možno sa necháte inšpirovať aj mojím receptom.
Polievka je sama o sebe dosť hustá, preto nie je potrebné vôbec používať múku na zahusťovanie, aj keď ja pravdupovediac nie som až tak fanúšikom takzvaných zápražiek, ktoré sa robia pomocou oleja a múky. O mnoho radšej mám tieto krémové polievky, ktoré sú husté vďaka rozmixovanej zeleninke alebo používam nastrúhaný zemiak do iných typov polievok.
Teraz sa snažím si variť jedlo, ktoré ma dobre zahreje a preto dosť často používam do varenia kari korenie, zázvor a cesnak. Aj táto polievočka patrí do tejto kategórie, keďže som do nej pridala zázvor a cesnak. Zázvor spolu s rímskou rascou majú aj pozitívne účinky na tráviaci systém a samozrejme podporujú imunitu. Tak to vyzerá, že túto zimu chorá nebudem.
Ja sa priznám, že ako malé dieťa som nepatrila medzi milovníkov polievok, vždy som sa snažila im vyhnúť. Pamätám si ako som sa vždy pýtala maminy, či musím aj polievku. Od babičky som si tiež nikdy neobjednala polievku, ale palacinky alebo parené buchty. Nie som si istá, ale myslím si, že s polievkami som sa rozviedla hlavne kvoli nie veľmi chutným verziám zo školskej jedálne.
Je zvláštne ako sa nám chute časom menia, teraz naopak by som si niekedy dala ako hlavné jedlo len polievku. Neviem si predstaviť, že by som ich vynechala zo svojho jedálnička.
Ale niektorým jedlám som stále neprišla na chuť, ako napríklad pečienke alebo prívarkom.
Máte aj vy jedlá, ktoré nemáte už od detstva radi?
Recept na polievku je opäť veľmi jednoduchý ako už mňa býva zvykom. Dôležitá je samozrejme zeleninka, ktorú použijete ale aj kvalitné koreniny. Ja mám celkom rada pridať k receptom ešte niečo naviac a tak som k tejto polievke dala navrch ešte pečený cícer.
A mimochodom tieto krásne taniere mám od nej skvelej foodblogerky Moniky – Lapetit.
Tak šup na recept.
Suroviny:
- šalotka
- rastlinné maslo Alsan
- 2 veľké batáty
- 1 veľká mrkva
- 1 veľký petržlen
- 1 PL nastrúhaného zázvoru
- 2 strúčiky cesnaku
- 1 l kuracieho vývaru
- voda na doliatie
- 200 ml sójovej smotany na šľahanie
- soľ
- čierne korenie
- rímska rasca
Suroviny na pečený cícer :
- 1 plechovka cíceru
- slnečnicový olej
- soľ
- korenie údená sladká paprika
- mletá kurkuma
Postup:
- Vo väčšom hrnci roztopíme asi 2 hrubšie plátky rastlinného masla, na ktorom si potom osmahneme na jemno nakrájanú šalotku. Potom pridáme na kocky nakrájanú zeleninu- batáty, mrkvu a petržlen. Orestujeme pár minút, osolíme, okoreníme, pridáme rímsku rascu, nastrúhaný zázvor a popučený cesnak a zalejeme kuracím vývarom. Keď nám vývar nepokryje celú zeleninu, tak kľudne môžeme ešte doliať vodou. Varíme domäkka, asi 30 minút.
- Po dovarení rozmixujeme dohladka tyčovým mixérom. Nakoniec vylejeme smotanu, dobre premiešame a varíme ešte približne 5 minút.
- Zvlášť v miske si pripravíme cícer, všetky suroviny len jednoducho zmiešame dokopy a dáme piecť do rúry na teplovzdušnom programe, približne 180 stupňov.
- Hotovú polievku potom dozdobíme čerstvou petžlenovou vňaťou a opečeným cícerom.