Dubaj je často vnímaný ako miesto luxusných dovoleniek, ale v mojich očiach je to miesto, kde zažijete mix arabskej a európskej kultúry, ochutnáte výborné jedlo, milých ľudí, skvelú hudbu a zábavu, slnkom zaliate pláže a každý deň budete vysmiaty od ucha k uchu, lebo tá dubajská atmosféra Vám jednoducho nedá priestor cítiť sa inak.
Vždy sa veľmi teším, keď si balím kufre a idem niekam, kde to ešte nepoznám. Toto bol môj prvý výlet mimo Európu a priznám sa, že som nečakala, že ma Emiráty tak očaria. Ale po týchto dňoch majú pevné miesto v mojom cestovateľskom srdci a vyberiem sa sem, za mojimi drahými, ktorí tu žijú, určite ešte viackrát. Aj vďaka nim som mala možnosť spoznať Emiráty z inej perspektívy ako bežní turisti a cítila som sa tu ako doma.
Letela som sem spoločnosťou Flydubai, priamo z Bratislavy. Let trval približne 6 hodín a pristáli sme asi o 10 večer. Bola som pripravená na to, že je tam teplo a pomerne vysoká vlhkosť, ale keď, som vystúpila z lietadla, aj tak ma miestna klíma trochu prekvapila. Teploty v noci a cez deň sa veľmi nelíšia, len cez deň ten pocit tepla znásobuje ostré slnko. Vo všetkých hoteloch, malloch , či reštauráciách ale majú pustenú klímu, tak keď, si budete plánovať itinerár skúste si to skombinovať s atrakciami, ktoré sú aj vnútri, je to celkom príjemné sa v priebehu dňa schladiť.
Pravú arabskú atmosféru zažijete v Arabian Tea House v dubajskom Old Towne . Je to miesto, ktoré nesmiete vynechať, keď budete v Dubaji. Tea House je tiež klimatizovaný, pred ním je krásne nadekorovaný tyrkysový baldachýn s bielymi vankúšmi, čajníkom a šáločkami. Vnútorný interiér je ladený do bielotyrkysova, obsluha je tu veľmi milá. Prišli sme trošku neskôr, takže raňajkové menu sa už nepodávalo a keďže som raňajkovala, na obed som ešte nemala chuť, tak som si dala niečo malé tradičné ako brunch (v ich menu je to myslím označené ako appetizer). Mali naozaj bohaté menu, takže som mala trošku problém sa rozhodnúť, čo by som si dala, ale obsluha je tu naozaj veľmi milá, tak si kľudne nechajte poradiť ako ja. Ich tradičný falafel, s nakladanou zeleninou, humusom a arabským chlebom bol jednoducho famózny. Mohla by som ho jesť každé ráno. K tomu bol ešte aj jogurtový dresing s granátovým jablkom, ten ochutnala moja Kika a tvrdila, že bol vynikajúci, ja som si ho kvôli mojej intolerancii nemohla dať. Ako správny tea house má na výber asi 100 druhov čajov z rôznych krajín, ja som skúsila jeden z ich najtradičnejších, Morroco tea s mätou a kardamónom a fakt bol vynikajúci. V menu nájdete aj šaláty, sandwiche, gril menu a hlavne jedlá prevažne v zložení mäsko s ryžou, čo je pre nich úplne najtradičnejšia kombinácia. Po brunchi sme sa vybrali na Old Souk, ktorý bol asi 10 minút chôdze od tea housu. Sám o sebe bol tento souk (v preklade trh) krásnym miestom, dýchal arabskou kultúrou a úplne zodpovedal mojim predstavám, ktoré som načerpala z filmu Sex in the city, keď sa Carrie prechádzala podobným trhom v Abu Dhabi a áno splnila som si sen, kúpila som si tam také topánočky ako ona. Do špičky, farebné, kožené a ručne robené a ešte sme aj cenu zjednávali. To je inak jedno zo základných pravidiel na trhu, zjednávajte, a radšej začnite nízkou sumou. Nájdete tu koreniny, abaye, šatky, ručne vyrobené kabelky, tradičné lampy, všetko na čo si spomeniete. Bohužiaľ mi ale trochu pokazili zážitok z trhu predavači, ktorí boli dosť vtieraví, nebáli sa za vami ísť aj zopár metrov a nebránili sa ani osobnému kontaktu a vnucovať vám ich tovar, aby ste si urobili fotku a potom si ho kúpili. Soukov tu majú ale niekoľko, či už v nákupných centrách alebo napríklad jeden krásny je aj v Madinat Jumeirah, odkiaľ je aj krásny výhľad na Burj Al Arab. Po prechádzke sme sa išli schladiť do poolbaru, z ktorého sa dalo prejsť na pláž. More je v tomto čase veľmi teplé, neosvieži, preto sa chodí na bazén. Ale po dlhom čase som sa prešla po pláži a nazbierala si mušle, ktoré more vyplavilo a ešte aké krásne, farebné. Západ slnka nad morom nebol až taký krásny, lebo v ten deň bol akurát v Dubaji celý deň taký zvláštny opar.
Downtown je najrušnejšia časť, ktorej dominujú mrakodrapy a samozrejme najznámejší Burj Khalifa. Lístok sa oplatí kúpiť si cez kupónový portál groupon, než si ho kupovať priamo na mieste. Ja som mala v cene lístka aj kávu s croissantom. Výťahom sa vyveziete na 125. poschodie, odkiaľ sa viete dostať aj na vyhliadku o poschodie nižšie. Poschodie je sprístupnené celé, takže si viete užiť výhľad dookola. Ak by ste si chceli nafotiť crazy alebo profi fotky máte možnosť, je tam niekoľko spotov s fotografmi, len sa pripravte na to, že ich cena je vyššia a nie som si istá, či tie fotky majú naozaj takú hodnotu. Aspoň mne osobne, sa také výnimočné nezdali. Ak by ste mali chuť, hore si môžete dať v kaviarni aj občerstvenie alebo kávu. Na Burj Khalifu si ale vyberte radšej deň, keď je jasná obloha, prípadne ak nie je práve také pieskové zahmlenie, možno by ste si neužili taký pekný výhľad a to by bola celkom škoda. Pred budovou Dubai Mall, v ktorom je vstup na Burj Khalifu, nájdete spievajúce fontány. Skontrolujte si ich časový harmonogram, sú fakt krásne. Ja som ich videla síce len cez okno, keď som schádzala z Burj Khalify, ale tiež to bolo nádherné. Vraj sú úplne najkrajšie večer, tak ak Vám to bude dovoľovať časový harmonogram výletu, naplánujte si ich večer. Pred Dubai Mallom je tiež jeden Souk, ktorý sa oplatí vidieť, nájdete tam tiež tradičné abaye, arabské parfumy, šperky, vyšívané kabelky, konvičky, čokoľvek.
Ak ste už v Emirátoch, určite si na jedno poobedie naplánujte výlet do púšte Desert Safari. Vodič vás vyzdvihne na pick up pointe spolu s ostatnými ľuďmi v rámci menšej skupiny a odvezie Vás až k miestu, kde Vás naložia do auta, aby Vás previezli pieskovými dunami. Privezú Vás k miestu, kde si môžete vyskúšať sand boarding, previesť sa na ťave, vyskúšať shishu ale hlavne užiť si tradičnú atmosféru a chute miestnej kuchyne v podobe večere na spôsob švédskych stolov. Samozrejme k dispozícií máte aj drinky, ale tie alkoholické sú za príplatok. Počas večera je nachystaný program, ako brušné tance, ohňová šou. Ja zrovna z týchto šou veľmi fotky nemám, lebo som už mala plnú pamäťovú kartu. Celý večer sa končí okolo 9 večer, keď Vás šofér opäť odvezie naspäť.
Burj Al Arab, 7* hotel pripomínajúci plachetnicu alebo hotel Atlantis nachádzajúci na sa na umelo vytvorenom ostrove, ktorý pripomína palmu. Symboly Dubaja. Spomínala som to aj na svojom instagrame, ja som bola veľmi prekvapená, keď som zistila, že pri pohľade od mora na Burj Al Arab, jeho predná časť pripomína kríž a ten sa tak považuje za najväčší kresťanský kríž na svete, čo je jednoznačne paradox v rámci islamskej krajiny. Atlantis som zase nenazvala nijako inak ako Artemis, po celý čas ako som bola v Dubaji.
Podobne krásny výhľaď ako z Burj Khalify Vám poskytne Dubai Frame. Jeho názov vlastne symbolizuje, že rozdeľuje Old Town od Downtownu a Dubai Creeku. Na prízemí si môžete prečítať zopár zaujímavostí. Mňa napríklad prekvapilo, že je o 11 m vyšší ako Veľká pyramída v Gize. Má 48 poschodí a trvá to 75 sekúnd výťahom, kým sa dostanete na samotný vrchol. Stredom Dubai Framu sa môžete prejsť a zakaždým, keď položíte chodidlo na zem, odkryje sa ďalšia časť podlahy a máte tak trochu pocit, akoby ste sa prechádzali vo vzduchu. Pred Dubai Framom sa tiež nachádzajú spievajúce fontány, nie síce také veľkolepé ako tie pred Burj Khalifou, ale je to tiež pekné. Inak nafotiť si Frame je celkom challenge, musela som ju obísť kolom dokola, aby sa mi podarilo nájsť dobrý uhol, ale priznám sa, že foťákom sa mi ho nepodarilo zachytiť, fotila som ho na telefón, tam sa mi zmestil celý.
Keď budete v Dubaji, určite choďte navštíviť neďaleké Abu Dhabi, ktoré je vzdialené od Dubaja asi hodinku a pol cesty autom. Dostala som po svojom návrate veľa otázok, ktorý Emirát sa mi páči viac, ťažko povedať, ale momentálne by som určite odpovedala, že Dubaj, lebo som tam strávila viacej času, spoznala som ho lepšie. Z toho ale čo som z okna auta videla, na mňa Abu Dhabi pôsobí menej tak „veľkolepo“ v porovnaní s Dubajom, mám pocit, že tam majú menej mrakodrapov v porovnaní s Dubajom. Dominujú mu Etihad Towers, čo je komplex 5 budov, ktoré slúžia ako hotel, rezidenčné budovy a officy. Presne oproti sa nachádza hotel Emirates Palace, ktorý je ako z rozprávky 1000 a jedna noc. Krásny je hlavne interiér hotela, dominuje mu vstupná hala v tvare kruhu, z ktorého môžete obdivovať krásny strop a niekoľko poschodí. Môžete si tu dať capuccino s popraškom 24k zlata, ku ktorému dostanete ďatlu a makrónku. Hotel má aj vlastnú pláž s pieskom, ktorý bol vraj dovezený z Maroka. Oba komplexy sú situované v diplomatickej časti hlavného mesta SAE, neďaleko nového Prezidentského Paláca. Ale čo mňa na Abu Dhabi upútalo najviac je jednoznačne nádherná mešita Sheikh Zayed Grand Mosque. Toto je ďalšia rozprávka. Je to najväčšia mešita v Emirátoch a jej výstavba trvala 10 rokov. Podľa jej názvu je jasné, že výstavbu inicioval prvý prezident SAE Sheikh Zayed, vraj celá výstavba bola financovaná z verejnej zbierky , avšak šejk sa jej finálneho výzoru nedožil. Steny mešity sú obložené bielym mramorom z Talianska, okná sú dekorované slávnym Muránskym sklom. Každá miestnosť je dekorovaná iným typom kvetom a koberec (najväčší na svete) v hlavnej sále je vypracovaný remeselníkmi z Iránu. Čo mňa jednoznačne zaujalo najviac boli lustre, ktoré boli vyrobené v Nemecku a pochádzajú z dielne Swarowski. Do Emirátov sa doviezli v troch častiach, miestna sprievodkyňa nám povedala, že lustre reprezentujú palmy. V poslednej miestnosti visia na stene hodinky, ktoré ukazujú časy na modlitbu. Mali by sa modliť 5 krát denne, avšak ak majú veľa práce, alebo to z iného dôvodu práve nestíhajú, môžu sa potom pomodliť aj viackrát. Pre mňa bolo úplne čarovné zvolávanie na modlitbu. Je to taký úplne autenticky pocit. Ženy pred vstupom do mešity dostanú abayu a po celý čas musia mať zahalené aj vlasy. Vstup do mešity je zadarmo, prístupná každý deň od 9 rána do 10 večera, s výnimkou piatka, kedy je otvorená pre verejnosť od pol piatej poobede.
Pár faktov na záver:
- miestnou menou sú dirhamy, pri prevode na euro stačí, ak podelíte sumu v dirhamoch 4
- víkend tu začína piatkom a nedeľa je tu pracovný deň
- v rámci tradičnej kuchyne nezabudnite ochutnať arabský chlieb, kuraciu alebo hovädziu shawarmu v arabskom chlebe, hummus, baba ganoush, mäsko na grile, grilované halloumi, šalát taboulleh (lebo oni to fakt s tou petržlenovou vňaťou vedia perfektne) a fatoush, nakladané vínové listy plnené ryžou, pražené kebe (mleté mäsko v cestíčku), sujouk (čo je niečo ako naše klobásky) a samozrejme seafood. Ak by ste chceli odporučiť reštauráciu, úplne famózne jedlo majú v reštaurácií v Al Safadi.
- alkohol tu bežne v potravinách nekúpite, buď si ho prinesiete so sebou alebo si môžete samozrejme objednať drinky v baroch
- choďte určite aspoň raz na pool party , perfektne sa zabavíte a tá atmosféra Vás úplne strhne, verte mi . Nič na svete Vás v tej chvíli nebude trápiť.
Dúfam, že sa Vám môj príspevok bude páčiť a hlavne, že pre tých, ktorí uvažujú o výlete, budú informácie aj prínosné. Budem sa tešiť, ak mi dáte vedieť do komentov pod príspevkom.